Kraków, Turystyka, Wycieczki, Driver Taxi, Balice, Oświecim, WIeliczka, Wadowice, Krakow Tourist, Dunajec, Taxi, Hostels, Trips, Traveling, Cravov, Krakow, Krakau, Dunajec River, Scharz Madonna, Turistik







        


Oświęcim

800



Auschwitz- jedno z najokrutniejszych miejsc zbrodni, najbardziej rozpoznawalny symbol nienawiści, najtrudniejsza lekcja historii. Miejsce, gdzie nienawiść ludzka ujęta została w matematyczne reguły. Namacalny przykład upadku człowieczeństwa.

Obóz Auschwitz – Birkenau założony przez nazistów na polskich ziemiach był, niestety, tylko jednym z wielu obozów śmierci, gdzie w sposób systematyczny dokonywano masowych egzekucji. Upodlono człowieka, próbując zniszczyć jego poczucie godności. Zabito człowieka, ale nie pamięć o nim. I właśnie ze względu na pamięć pomordowanych, wszyscy powinniśmy poznać tragedię Auschwitz, aby uświadomić sobie czym jest zło i że należy przeciwdziałać mu z całą siłą.

Szyderczy napis "Arbeit macht frei" umieszczony na głównej bramie prowadzącej do obozu, to kwintesencja polityki nazistowskiej opartej na rasizmie, nienawiści i nietolerancji.

Obóz Auschwitz I – stosunkowo niewielki powierzchniowo, murowane baraki, w których utworzono ekspozycję muzeum. Liczne zdjęcia, dokumenty, makiety i plansze przedstawiające ogrom tragedii, która tu się rozegrała. Zachowane cele, w których trzymano więźniów, jak i wystrój niektórych pomieszczeń przeznaczonych dla nazistów. Przechodzimy obok miejsca, gdzie grała orkiestra obozowa, przez plac apelowy, na którym godzinami trzymano więźniów ubranych tylko w pasiaki i chodaki, niezależnie od pogody.

Blok 11 – blok śmierci i ściana śmierci, obecnie rekonstrukcja tej, przy której tak wielu zginęło. Ta tragedia wciąż żyje w świadomości odwiedzających Auschwitz ludzi – tu wciąż płoną świece, leżą świeże kwiaty…

I budynek, w którym znajdujemy pozostałości pieców krematoryjnych, a obok, na niewielkim placyku, szubienica, na której, 16 kwietnia 1947r., powieszono wieloletniego i pierwszego okrutnego komendanta obozu Auschwitz - Rudolfa Hossa.